Nastavení monitoru

Pro věrné zobrazení fotografií musíte mít správně nastavený monitor. Nejvěrnějšího zobrazení se dosáhne na monitoru, který byl zkalibrován pomocí speciálního měřícího přístroje. Pokud se pak fotka otevře ve správně nastaveném grafickém programu, pak se na zkalibrovaném monitoru zobrazí blízko tomu jak bude vypadat při tisku.

I když nemáte zkalibrovaný monitor či grafický program, přinášíme Vám několik rad, jak fotky správně zobrazit i u Vás doma:

1) Neposuzujte barevnost fotek na notebooku. Displeje notebooků zobrazují barvy nesprávně a mají jen omezené možnosti nastavení.

2) Nemějte monitor u okna, zejména pokud do něj svítí slunce. V případě, že máte monitor u okna, prohlížejte na něm fotky za šera nebo večer. Večer nemějte u monitoru rozsvícené příliš silné světlo. Světlo by mělo být neutrálně bílé.

3) Přepněte Vás monitor do režimu sRGB. Většina monitorů má několik přednastavených režimů zobrazení (např. film, dynamický, herní, standardní a právě sRGB). Herní, filmový nebo dynamický režim sice dokáže zobrazit zářívé barvy, pro hodnocení kvality fotografií se ale vůbec nehodí. V režimu sRGB fotí všechny digitální fotoaparáty a proto přepňete monitor právě do tohoto režimu. Fotky se Vám zobrazí blízko tomu, jako když jste je právě fotili. Pokud Váš monitor nemá režim sRGB, pak ho přepněte do Standardního režimu a zkontrolujte, zda je prostřední plocha obrazce neutráně šedá. Pokud není, pak v nastavení monitoru změňte intenzitu R, G, B světel.

4) Nastavte jas a kontrast monitoru podle testovacího obrazce. Nejprve nastavte jas na 100 %. Poté měňte kontrast a sledujte rozdíly mezi bílou a světle šedými poli a černou a tmavě šedými poli. Při špatném nastavení se budou zneviditelňovat buď světlé nebo tmavé obdélníky. Měňte kontrast dokud neuvidíte rozdíl mezi bílou a nejsvětlejším obdélníkem č. 254 a zároveň mezi černou a nejtmavším obdélníkem č. 1. Klidně si pomozte tím, že se na monitor podíváte ze stran. Často se tím rozdíl zvýrazní. Až budete s nastavením kontrastu spokojeni, nastavte přiměřený jas monitoru, při kterém Vám text příjde příjemně čitelný.

 

kalibrace monitoru