Nastavení monitoru

Pro věrné zobrazení fotografií musíte mít správně nastavený monitor. Nejvěrnějšího zobrazení se dosáhne na monitoru, který byl zkalibrován pomocí speciálního měřícího přístroje. Pokud se pak fotka otevře ve správně nastaveném grafickém programu, pak se na zkalibrovaném monitoru zobrazí blízko tomu, jak bude vypadat při tisku.

I když nemáte zkalibrovaný monitor či grafický program, přinášíme Vám několik rad, jak fotky správně zobrazit i u Vás doma:

1) Neposuzujte barevnost fotek na mobilu a tabletu. Displeje mobilních zařízení nemusí zobrazovat barvy správně a mají minimální možnosti nastavení. Používejte na nich střední nastavení jasu displeje. Změna jasu displeje má výrazný vliv na to, jak fotku na displeji vidíte. Maximálně rozsvícený displej zobrazuje vše světlejší, než jaké je ve skutečnosti.

2) Neposuzujte přesnou barevnost fotek ani na notebooku. Displeje notebooků nezobrazují barvy příliš přesně a mívají omezené možnosti nastavení.

3) Nemějte monitor u okna, zejména pokud do něj svítí slunce. V případě, že máte monitor u okna, prohlížejte na něm fotky za šera nebo večer. Večer nemějte u monitoru rozsvícené příliš silné světlo. Umělé osvětlení v místnosti by mělo být neutrálně bílé.

4) Přepněte Váš monitor do režimu sRGB, pokud je tímto režimem vybaven. Většina monitorů má několik přednastavených režimů zobrazení (např. film, dynamický, herní, standardní a právě sRGB). Herní, filmový nebo dynamický režim sice dokáže zobrazit zářívé barvy, pro hodnocení kvality fotografií se ale vůbec nehodí. V režimu sRGB fotí všechny digitální fotoaparáty a proto přepňete monitor právě do tohoto režimu. Fotky se Vám zobrazí blízko tomu, jako když jste je právě fotili. Pokud Váš monitor nemá režim sRGB, pak ho přepněte do Standardního režimu a zkontrolujte, zda je prostřední plocha obrazce neutráně šedá. Pokud není, pak v nastavení monitoru změňte intenzitu R, G, B světel.

5) Pokuste se nastavit jas a kontrast displeje pomocí testovacího obrazce na obrázku. Nejprve nastavte jas na 100 %. Poté měňte kontrast a sledujte rozdíly mezi bílou a světle šedými poli a černou a tmavě šedými poli. Při špatném nastavení se budou zneviditelňovat buď světlé nebo tmavé obdélníky. Měňte kontrast dokud neuvidíte rozdíl mezi bílou a nejsvětlejšími obdélníky (ideálně č. 254) a zároveň mezi černou a nejtmavšími obdélníky (ideálně č. 1). Můžete si pomoci tak, že se na monitor podíváte ze strany pod úhlem. Často se tím rozdíl zvýrazní. Až budete s nastavením kontrastu spokojeni, můžete jas lehce upravit, aby se Vám například text lépe četl.


pocný obrazec pro nastavení správného jasu obrazovky nebo displeje